Bombregn över Lund


Klockan 21.10 torsdagen den 18 november 1943 skakades Lund av en kraftig smäll. Fönsterna i staden skallrade eller rasade in och det flammade som blixtar på himlen. Hade kriget tillslut nått ända till Lund och det neutrala Sverige?
Många trodde först att en flygmaskin och dess bomblast hade störtat och exploderat. Tusentals människor gjorde exakt det man absolut inte borde göra, man rusade ut på gatorna och tog sig per bil, cykel eller till fots mot de norra delarna av staden där man fått klart för sig att någonting hade inträffat. Någon påstod att ett flygplan hade störtat norr om Norra viadukten.
Nu var det inget flygplan som störtat, men väl ett engelskt bombplan som släppt sin last över staden. I ett stråk från Trollebergsvägen släpptes ett antal hundra stavbrandbomber och några större fosforbrandbomber längs stadens nordvästra utkant. Vid Fjelievägen träffades Sydkrafts transformationsstation av två bomber. En eller två avslutande sprängbomber fälldes över Bröderna Hanssons Handelsträdgård vid Kävlingevägen där nu krematoriet är beläget.
Precisionen i den tidens bombplan var inte den bästa och bomberna släpptes från en hög höjd så bombmattan hamnade precis utanför stadens bebyggelse. Jämfört med om bomblasten träffat det centrala Lund, så blev skadorna beskedliga. Ett antal tusen fönsterrutor krossades av tryckvågen. Värst drabbades Bröderna Hanssons Handelsträdgård där bomberna efterlämnat en stor krater. 20 växthus och tusentals plantor och blommor för stora värden förstördes. Ett antal höns blev också bombningens enda dödsoffer.
Bombningen skedde en månklar natt och just för att undvika förväxling med tyska städer hade mörkläggningen avskaffats vid denna tid och gatubelysningen var tänd. Bombplanet var skadeskjutet när det kom in över Lund och rimligen måste besättningen varit svårt traumatiserad när de ändå tog den upplysta staden för ett bombmål. Besättningen omkom också när planet på hemvägen störtade i havet.
En spridd förklaring, att besättningen skulle ha förväxlat växthusen med en sjö och där försökt dumpa bomblasten inför en planerad nödlandning kan på goda grunder avskrivs som osannolik
Den engelska staten betalade senare ersättning för skadorna.






