logo Kulturportal Lund

Kulturportal Lund

Lunds historia och kulturarv

Anshelms försvunna Kastanj

   Byggnader

Man kan ana hur irriterade byggarna måste ha varit på arkitekten som nödvändigt skulle ha kvar kastanjen som stod precis på schaktkanten och var i vägen och ställde besvär under hela bygget. Men kastanjen blev kvar och har sedan Stadshallen blev klar 1968 stått vid entrén.

När man studerar ritningarna över Stadshallen, så inser man att kastanjen var viktig för Klas Anshelm som ritade stadshallen. Det är ingen slump att kastanjen kunde stå kvar, utan utformningen och placeringen av entrépartiet har skett utifrån förutsättningen att kastanjen skulle bevaras. Det glasade vindfånget har placerats så att kastanjen precis ryms i vinkeln mellan det och huvudfasaden. Det stora skärmtaket har placerats så att det ”fångar in” kastanjen.

Stadshallen omkring 2010 med kastanjen till vänster om entrén. Foto Kulturportal Lund.

På nybyggnadsritningarna över Stadshallen är också trädet nogsamt utritat. I Stadshallens stora, övre foajé hamnade kastanjen i vinkeln mellan två stora glaspartier och blev ett påtagligt inslag i rummet. I det nummer av tidskriften Arkitektur där den nybyggda stadshallen presenterades 1968 missade man inte kastanjens betydelse, och den finns med på ett antal såväl exteriör- som interiörbilder. Foton av kastanjen är sedan dess ett stående inslag i alla arkitekturreportage om Stadshallen, och då inte bara för att den råkade komma med.

Kastanjen 2003. Foto Åke E:son Lindman.
Ritning till Stadshallens andra våning. Kastanjen syns som en svart prick precis ovanför skärmtaket.

Stadshallen var inte enda gången som Klas bemödade sig om att spara träd. I Malmö konsthall fick norrfasaden en vinkel så att ett av träden kunde sparas och entrésidans enda fönster placerades så att ett träd syntes genom det.

Men vid renoveringen av Stadshallen 2021-22 hände det något och helt plötsligt var kastanjen borta. Ifall den bara ”råkade” stå i vägen eller ifall det fanns något mera substantiellt skäl har inte framkommit. Men i vilket som helst borde det vara en självklarhet att återplantera trädet!

Stadshallen avlövad 2025.
Förmodligen är det Anshelms kastanj som syns precis till höger om Rådhuset. Huset med Regina revs 1934 för att lämna plats för Botulfsgatan. Foto Per Bagge, 1932 Lunds universitetsbibliotek.
Rådhuset och Kastanjen omkring 1955. Foto Berndt Johnsson. Vykort Kulturen.
På bilden har grundgrävningen för Stadshallen inletts. Kastanjen har klätts in med skyddande brädor. Foto Anders W Mårtensson 1965, Kulturen.
Under utgrävningen för Stadshallen användes ett stort uppblåsbart tält. Kastanjen syns till vänster. Foto Anders W Mårtensson 1965, Kulturen.

Text och foto 2025: Otto Ryding

  Senast uppdaterad 21 oktober, 2025 av Otto Ryding
  Publicerad 19 oktober, 2025 av Otto Ryding